23 sierpnia 2013

Ryż z ośmiorniczkami i fasolą ''Garrafón''

Fasola garrafón jest biała, duża, spłaszczona i dość szeroka, i to właśnie ona jest jednym z podstawowych składników klasycznej paelli walencjańskiej (paella valenciana).

Oprócz fasoli garrafón (cat. garrafó), do paella velenciana dodaje się także zieloną, spłaszczoną i szerszą od naszej szparagowej, fasolkę zwaną w Walecji bachoqueta.

Nie rozpisuję się już więcej o paelli walencjańskiej, bo dziś nie o tym daniu mowa. Poświęcę jej w przyszłości osobny post z przepisem na jej wykonanie;)

Dziś przepis na ryż z ośmiorniczkami, które można zastąpić krążkami kalmarów, chipirones lub puntillas, czyli malutkimi kalmarami, które je się w całości.

Fasolę garrafón zastąpić można naszą fasolą Jaś, którą przed dodaniem do ryżu należy namoczyć i być może trochę podgotować, trudno mi powiedzieć. W każdym razie garrafón kupuje się zamrożoną i taką też dodaje się ją do ryżu.
Składniki (na 3 porcje):

12 ośmiorniczek
200 g zielonej, spłaszczonej fasoli szparagowej bachoqueta (można zastąpić zwykłą zieloną fasolką szparagową)
150 g białej fasoli garrafón lub fasoli Jaś
250 g ryżu krótkoziarnistego lub średnioziarnistego (najlepiej odmiany bomba)
650-850 ml wywaru rybnego 
szczypta szafranu
1 zielona papryka
1 czerwona papryka
1 pomidor (użyłam 4 koktajlowe)
2 ząbki czosnku
sól
oliwa z oliwek

+ do przygotowania ośmiorniczek:
1/2 szklanki białego wina
1/2 szklanki wywaru rybnego
Przygotowanie:

Jeśli chodzi o stosunek ilości ryżu do ilości wywaru to zasada jest taka: 2,5-3 miarek wywaru na 1 miarkę ryżu, jeśli używamy ryżu typu bomba. Wielkości te często ulegają zmianie w zależności od rodzaju ryżu, patelni (jej głębokości, średnicy), wielkości ognia na którym gotuje się ryż itd.

W pierwszej kolejności przygotowujemy ośmiorniczki. Dokładnie je myjemy pod bieżącą wodą i następnie suszymy.


Grzejemy na patelni 2 łyżki oliwy i wrzucamy na nią ośmiorniczki. 

Smażymy przez kilka minut, do zarumienienia i następnie dodajemy białe wino oraz 1/2 szklanki wywaru. 

Gotujemy przez kilka minut bez przykrywki, żeby odparował alkohol i następnie zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem przez około 45 minut (po tym czasie ośmiorniczki powinny być już prawie miękkie).W międzyczasie, na osobnej patelni, na 2 łyżkach oliwy smażymy drobno pokrojony czosnek. Gdy zacznie się rumienić, dodajemy pokrojone w drobną kostkę papryki. Smażymy przez 5 minut.


Następnie dodajemy pokrojoną na kawałki zieloną fasolę i białą fasolę oraz pokrojonego w kostkę pomidora.


Smażymy przez 4 minuty, solimy do smaku i następnie dodajemy warzywa do gotowych ośmiorniczek. Wsypujemy ryż i dodajemy szczyptę szafranu. Mieszamy wszystkie składniki i smażymy na dużym ogniu przez 1-2 minuty.

Wlewamy wywar rybny.Od czasu, gdy bulion zacznie wrzeć, gotujemy na dużym ogniu przez 10 minut i następnie zmniejszamy ognień na średni. Gotujemy jeszcze przez jakieś 15 minut (w przypadku ryżu bomba, czas gotowania wynosi 25 minut). W tym czasie ryż powinien prawie całkowicie wchłonąć wywar. 

Należy pamiętać o tym, że ryżu się nie miesza podczas gotowania.


Zdejmujemy ryż z ognia i przykrywamy patelnię pokrywką. Odstawiamy na około 5 minut i po tym czasie ryż jest już gotowy do spożycia.
Źródło: pepacooks.com

Smacznego !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...