3 grudnia 2012

Pieczony leszcz morski

A właściwie leszczyk morski (besuguete), bo te które kupiłam miały tylko około 10 cm długości.
Jest to bardzo popularny sposób pieczenia leszcza morskiego: na plastrach ziemniaków i cytryny, w sosie pietruszkowo-czosnkowym i ze skorupką z natki pietruszki, czosnku, czerwonej papryki w proszku i bułki tartej.


Składniki:
2 małe lub 1 duży leszcz morski (w całości, najlepiej z głową)
2 ziemniaki
1 cytryna
natka pietruszki
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
2 łyżeczki bułki tartej
oliwa z oliwek
sól
Przygotowanie:
Naciąć podbrzusze ryby i usunąć wnętrzności, oczyścić dokładnie pod bieżącą wodą i osuszyć papierowymi ręcznikami. 
Cytrynę i ziemniaki pokroić w plastry. Zrobić dwa nacięcia w jednym z boków ryby i włożyć w nie połówki plastrów cytryny. Posolić ryby i zachować.
Ziemniaki ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego. Posmarować je sosem uzyskanym z rozdrobnienia w moździerzu natki pietruszki, 1 ząbka czosnku i 2 łyżek oliwy.
Do naczynia z ziemniakami wlać 1/2 szklanki wody, 2 łyżki oliwy i posolić. Piec w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez około 10 minut.


Po 10 minutach wyjąć naczynie z piekarnika i na ziemniakach ułożyć plastry cytryny.

Na cytrynie położyć ryby i włożyć naczynie z powrotem do piekarnika, tym razem na około 30 minut (czas zależy od wielkości ryby).
W międzyczasie rozdrabniamy w moździerzu 1 ząbek czosnku z natką pietruszki. Dodajemy paprykę w proszku i bułkę tartą. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki.
Gdy ryby będą już prawie upieczone polewamy je sosem z  naczynia, który powstał w czasie pieczenia ryb.   Rozprowadzamy na nich masę z pietruszki, czosnku, papryki i bułki tartej i wkładamy do piekarnika na około 2-3 minuty, włączając tylko górną grzałkę i zapiekając w ten sposób wierzchnią część ryb.


Źródło: www.lazyblog.net

Smacznego !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...