30 października 2012

Panellets- marcepanowe kule

Panellets to marcepanowe ciasteczka, najczęściej w formie kulek, przygotowywane w Katalonii na święto zwane Castanyada, które obchodzone jest w dniu Wszystkich Świętych lub w przeddzień tego święta, czyli 31 października.
 
Oprócz panellets, tego dnia królują także pieczone kasztany-castañas i słodkie ziemniaki czyli boniatos lub batatas. Do picia podaje się słodkie wino Moscatell.
 
Postawowymi składnikami panellets są mielone migdały i cukier. Oprócz nich do masy marcepanowej dodaje się startą skórkę cytrynową i rozgniecionego słodkiego lub zwykłego ziemniaka.
 
Kulki lub inne formy panellets, obtacza się najczęściej w orzeszkach piniowych, w rozdrobnionych migdałach lub orzechach laskowych, a do masy czasami dodaje się wiórki kokosowe, kawę lub kakao.
 
Składniki (na 4-5 porcji):
 
250 g mielonych migdałów
250 g cukru
starta skórka z 1 cytryny
80 g ugotowanego i rozgniecionego ziemniaka (słodkiego lub zwykłego)
1 jajko
orzeszki piniowe
wiórki kokosowe
migdały
 
 
 
 
 
Przygotowanie:
 
Ziemniaka gotujemy w łupinie, studzimy, obieramy i rozgniatamy.
Do mielonych migdałów dodajemy startą skórkę z cytryny i ziemniaka. Następnie dodajemy cukier i wyrabiamy masę marcepanową.
 
 
 
 
Do 1/3 masy dodajemy 2 łyżeczki wiórków kokosowych. Wkładamy masę na kilka godzin do lodówki.
 
Po tym czasie formujemy kulki, najpierw z masy z wiórkami kokosowymi. Każdą kulkę moczymy w ubitym białku i następnie obtaczamy w wiórkach.
 
 
 
Z pozostałej masy, bez wiórków, formujemy kulki, które po zamoczeniu w białku obtaczamy w orzeszkach piniowych i w migdałach.
 
 
 
Na końcu roztrzepać żółtko i posmarować nim kulki z orzeszkami piniowymi i z migdałami.
 
 
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220ºC przez 10-12 minut.
 
 
 
Smacznego !!!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...